Stretching – jego miejsce w lekcji WF

Rozciąganie mięśni stanowi ważny element każdej lekcji wychowania fizycznego i każdej jednostki treningowej. Nie podlega to żadnej dyskusji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nie tylko znaczenie tego niezwykle ważnego elementu budowania motoryki, ale również jego „umiejscowienie” w lekcji WF i treningu młodych sportowców.

Na wstępie – dla lepszego zrozumienia, jakie znaczenie ma rozciąganie mięśni, przypomnijmy, czym właściwie stretching jest, bo mówiąc o nim mamy na myśli właśnie ćwiczenia rozciągające mięśnie. Ich celem jest nie tylko zwiększenie uelastycznienia mięśni, ale również poprawienie ich ukrwienia oraz przygotowanie do wytężonego wysiłku (zapobieżenie urazom).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Lekcja w trudnych warunkach

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie okoliczności, w jakich w ciągu ostatnich dwóch lat musiałem prowadzić lekcje wychowania fizycznego i popołudniowe treningi sztuk walki. Myślę, że wielu nauczycieli i trenerów borykało się z podobnymi problemami.

Czytaj więcej

Relaksacja na lekcji WF

Kiedy jako młody nauczyciel zaczynałam swoją pracę w jednej ze szkół podstawowych, niechętnie wprowadzałam ćwiczenia uspokajające. Zawsze starałam się trzymać mocno metodyki, ale wtedy byłam zdania, że WF jest po ty, by intensywnie ćwiczyć. Tracimy tyle czasu na przebranie się, czemu jeszcze... Czytaj więcej