Siłownia szkolna – standard w każdej szkole

We współczesnej edukacji gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej siłownia powinna być standardem w infrastrukturze każdej szkoły. Dlatego też większość szkół wyposażona jest w siłownie, w których od wielu lat prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego. Jednakże lekcje tego typu nie spełniają na ogół oczekiwań rodziców i młodzieży.

Przyczyny tego zjawiska nie należy upatrywać w zmniejszeniu zainteresowania taką formą aktywności. Wręcz przeciwnie, w dalszym ciągu obecna jest moda na dbanie o sylwetkę, nie tylko u chłopców. Coraz większe zainteresowanie treningiem siłowym wykazują również dziewczęta. Niestety, szkolne siłownie w bardzo znaczny sposób odbiegają od standardów klubów fitness, do których uczniowie uczęszczają poza szkołą w wolnym czasie. Najczęściej pomieszczenia przeznaczone do ćwiczeń siłowych są niedoposażone, brakuje w nich sprzętu do treningu funkcjonalnego i cardio. Wyposażenie często ogranicza się do atlasu, ławeczki, hantli i sztangi. Bywa tak, że nie wszyscy uczestnicy mają szansę skorzystania ze sprzętu w trakcie trwania jednostki lekcyjnej, ponieważ stanowisk do ćwiczeń jest mniej niż liczy grupa. Podstawowym problemem jest sam lokal. Nieodpowiednio zagospodarowane pomieszczenie, tj. piwnica, szatnia, przestrzeń z części wydzielonego korytarza najczęściej charakteryzuje się brakiem sprawnej wentylacji, okien i cyrkulacji powietrza. Niewystarczająca ilość sprzętu, brak ergonomicznych warunków do ćwiczeń powoduje zniechęcenie i absencję wśród uczniów na zajęciach wychowania fizycznego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 22  Strona 23  Strona 24  Strona 25
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wychowanie fizyczne w opiniach dyrektorów i nauczycieli

Nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych dobrze oceniają zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego. Zajęcia WF uczą współpracy też z rówieśnikami, budują poczucie bezpieczeństwa poprzez współdziałanie w grupie rówieśniczej oraz zwiększają wiarę uczniów... Czytaj więcej

Małe Mistrzostwa Europy – organizacja szkolnego turnieju piłki nożnej

Celem turnieju jest promowanie aktywności fizycznej i właściwego kibicowania oraz popularyzacja piłki nożnej. Rozgrywki mogą odbywać się między klasami lub zespołami, które uczniowie sami organizują i zgłaszają nauczycielom wychowania fizycznego według wcześniej ustalonego regulaminu.

Czytaj więcej