Różnorodne zakończenia lekcji

Część końcowa lekcji jest tak samo ważna jak część wstępna i główna. Niestety, często jest ignorowana. Tymczasem powinniśmy sięgać tu po konkretny rodzaj ćwiczeń: uspokajające o stopniowo malejącym natężeniu, pamiętając jednocześnie, że celem tego etapu lekcji jest doprowadzenie organizmu ucznia do stanu spoczynku.

Część końcowa lekcji trwa zwykle 7 minut. W jej trakcie należy stosować ćwiczenia w marszu i miejscu, w pozycjach, które mają pozytywny wpływ na wypoczynek lub korektę postawy ciała. Mogą być to również ćwiczenia zabawy o charakterze rozluźniającym lub relaksacyjnym. Zadaniem końcowej części lekcji jest także uporządkowanie obiektu, krótkie podsumowanie zajęć, wyróżnienie najlepiej radzących sobie uczniów, a także zachęcanie do aktywności fizycznej w czasie pozalekcyjnym i pozaszkolnym.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Niechciana rozgrzewka

Większość młodzieży i osób dorosłych pomija w swoim treningu etap rozgrzewki, przechodząc od razu do realizowania zamierzonego celu, nie zdając sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo naraża swój organizm – uraz lub też długotrwałą kontuzję. Świadomie lub nieświadomie... Czytaj więcej