Pierwsze lekcje w nowej klasie

Każdy z nas kiedyś przez to przechodził – nowa klasa. W takich sytuacjach większość nauczycieli gorączkowo rozmyśla o tym, co robić podczas pierwszych lekcji. Nie znamy jeszcze uczniów, nic albo niewiele wiemy o ich kondycji, problemach i upodobaniach, więc czasami ciężko przygotować na sam początek konkretne gry czy ćwiczenia. Warto mieć świadomość, że nowa klasa często jest nowa nie tylko dla nauczyciela, ale i dla siebie samej – uczniowie nie zdążyli się jeszcze poznać, ukradkiem spoglądają na siebie, towarzyszy im lęk przed oceną innych, niektórzy starają się wywalczyć sobie wyższą pozycję w grupie. Co robić?

Jednym z podstawowych czynników integrujących każdą grupę jest zabawa, która bardziej niż cokolwiek innego wpływa na otwartą, akceptującą atmosferę i buduje oraz wzmacnia więzi w zespole. Chciałabym podzielić się pomysłami na zabawy, które z powodzeniem od lat stosuję podczas zajęć z nowymi klasami. Pierwsze lekcje to czas, w którym ustalają się reguły gry, ale też czas, kiedy zaczyna budować się motywacja uczniów. Warto więc zadbać o to, żeby te pierwsze zajęcia wychowania fizycznego pokazały przedmiot jako coś niezwykle interesującego. Lepiej nie przegapić tej okazji!

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 6  Strona 7  Strona 8
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak zorganizować wycieczkę rowerową?

Organizacja szkolnej wycieczki rowerowej nie jest trudna, trzeba jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i zasadach, a przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo uczestników. Już na etapie planowania eskapady pojawia się wiele pytań: Jakie są ograniczenia w liczbie osób? Czy potrzebne... Czytaj więcej

9 warunków bezpiecznej wycieczki rowerowej

1. Najlepiej korzystać z: dróg wyznaczonych dla rowerów, pasów ruchu wyodrębnionych na jezdni, ścieżek nadających się do jazdy lub drogi dla rowerów i pieszych – pamiętaj, że tam pierwszeństwo ma pieszy.

Czytaj więcej