Odświeżamy zabawy z czasów PRL

Coraz częściej z sentymentem wracamy pamięcią do czasów PRL. Dookoła obserwujemy powrót mody z tamtych lat. Ubrania, fryzury, meble… Dla starszych to powrót do lat dzieciństwa, dla tych młodszych intrygujący świat młodości rodziców i dziadków. Na podwórkach i osiedlach pełno było dzieci, które bez względu na pogodę organizowały sobie czas na dworze. Mało kto siedział w domu, bo i po co? W telewizji nie było nic ciekawego, nie kusił tablet czy telefon.

Ze smutkiem stwierdzam, że dzisiejszym dzieciom bardzo daleko do tych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Mimo że smartfon wyparł większość zabaw i gier, a nawet zastąpił bezpośrednie relacje z rówieśnikami, rodziną i bliskimi, warto podjąć wysiłki, by zmienić ten stan rzeczy. Musimy pamiętać, że to właśnie my jesteśmy źródłem, z jakiego powinny czerpać wiedzę, nie tylko strony internetowe, których mogą nigdy nie odwiedzić nasze dzieci. Szkoła i rodzice powinni choć w minimalnym stopniu zachęcić dzieciaki do tych prostych, a jakże wspaniałych form edukacji i zabawy, a przede wszystkim nauki relacji z ludźmi. Bo przecież te zabawy rozwijały niemal na każdej płaszczyźnie, nie tylko fizycznej.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 9  Strona 10  Strona 11  Strona 12  Strona 13
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Dziesięć gier i zabaw z piłkami na wakacyjne kolonie i obozy

Podczas wakacji wiele dzieci i młodzieży wyjeżdża na kolonie i obozy lub uczestniczy w półkoloniach. Uczniowie, oprócz rozwijania swoich pasji czy zwiedzania poszczególnych miejscowości, powinni również spędzać czas aktywnie. To sprawia zawsze wszystkim wiele radości i... Czytaj więcej

Gry i zabawy ruchowe z piłką

Nie ulega wątpliwści, że gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłki stanowią atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu – także dlatego, że można je modyfikować w zależności od sytuacji.

Czytaj więcej