Jak wprowadzić siatkówkę, by uczeń nigdy nie powiedział: „Eeeee, nuuuuuda!”?

Siatkówka jest jedną z najbardziej popularnych gier zespołowych, jednak wysoka „bariera wejścia” umiejętności technicznych stawia ją często nieco w cieniu koszykówki czy piłki nożnej. Mogłoby się wydawać, że potrzeba wielu godzin pracy nad techniką odbić, aby gra w siatkówkę wreszcie zaczęła sprawiać przyjemność. Jednak nic bardziej mylnego.

Sam przerabiałem wielokrotnie niechlubny schemat:

  •    zagrywka,
  •    strata punktu albo as serwisowy,
  •    piłka turla się po podłodze do zagrywającego.

Nie dziwię się uczniom, że wówczas ta gra może wydać im się jedną z najnudniejszych, w jaką kiedykolwiek grali. Sytuację może dodatkowo pogorszyć presja otoczenia wykrzykującego stanowcze: „Co robisz?! Podejdź i odbij piłkę! Co w tym trudnego?!”. Podejrzewam, że wielokrotnie miałeś dylemat, czy ćwiczyć siatkówkę klasie, która nie wykazuje większych predyspozycji do szybkiego przyswajania techniki odbić.

W niniejszym artykule chciałbym Ci jednak zaproponować zupełnie inne podejście. A gdybym powiedział, że nie trzeba umieć odbić piłki, żeby zagrać fenomenalny i emocjonujący mecz? A gdybym dodał do tego, że na lekcji siatkówki – ćwicząc równolegle przez kilka minut technikę odbić – możesz uzyskiwać niesamowite wręcz efekty, wprowadzając jedynie grę szkolną? To możliwe! Dowiedziałem się tego od pewnego włoskiego szkoleniowca grup młodzieżowych i sam z powodzeniem stosuję takie podejście zarówno wśród uczniów, jak i najmłodszych zawodników uprawiających siatkówkę w naszym klubie sportowym.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Krokomierz jako challenge dla uczniów

Krokomierz jest narzędziem, o którym każdy słyszał. Jeszcze kilkanaście lat temu była to nowość, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie jest to narzędzie powszechnie dostępne, produkowane w różnych wersjach, często bardzo zaawansowanych technicznie, a jego cena... Czytaj więcej

Trickboard

W niniejszym artykule chciałbym zainteresować nauczycieli WF i instruktorów sportu niepozornie wyglądającą deską.

Czytaj więcej