Ćwiczenia rozciągające

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Stretching statyczny to ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku, tzn. na wyizolowaniu grupy mięśniowej w odpowiedniej pozycji i utrzymaniu tej pozycji przez jakiś czas, a następnie na ich rozluźnieniu. Metoda ta od dawna jest wykorzystywana przez prowadzących gimnastykę leczniczą, a w ostatnich latach jest często stosowana w treningu sportowym. Stretching można stosować również na zajęciach wychowania fizycznego.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Aktywność fizyczna a zdrowie dzieci

Trudno o większy banał niż stwierdzenie, że aktywność fizyczna służy zdrowiu dzieci i młodzieży. Kiedy jednak próbujemy to uargumentować, wtedy może pojawić się problem. W gruncie rzeczy, poza przysłowiem, że w zdrowym ciele zdrowy duch, co wiemy o wpływie sportu na stan zdrowia naszych pociech?... Czytaj więcej

Pomysły na sprawdzian

Poniższe propozycje są inspiracją dla nauczyciela do sprawdzenia umiejętności ucznia z danej dyscypliny sportowej. Zakres powtórzeń oraz poziom trudności należy dostosować do poziomu sportowego klasy.

Czytaj więcej