artyuł premium Trening w wodzie: bieganie, a może Zumba? | Warsztat lidera | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Trening w wodzie: bieganie, a może Zumba?

Zdemotywować się do korzystania z pływalni można na wiele sposobów. Nawet do atrakcyjnych zajęć grupowych, które polscy mężczyźni postrzegają – nota bene – jako zupełnie niemęskie.

Dorośli, którzy sami są niechętni tak zdrowej aktywności, jaką jest pływanie, nie nauczą swoich dzieci nawyku uczęszczania na pływalnię, nawet gdy wiedzą (np. z mediów), że pływanie podnosi wydolność czy zapobiega wadom postawy, tak częstym u dzieci. Obowiązkowe zajęcia szkolne, nie zawsze prowadzone atrakcyjnie, uznaje się jako wystarczające. Frajdy z pływania dzieci i młodzież nie wynoszą także z domu. Nie dziwi zatem fakt, że w trakcie np. ferii zimowych pływalnie w wielu miastach świecą pustkami, nawet jeśli uczniowie mają na nie darmowy wstęp. Czy same w życiu dorosłym za kilkanaście lat zechcą chodzić na basen?

Czasem wabikiem jest bliskość atrakcyjnego obiektu i wyjątkowa infrastruktura, z szeroką ofertą jacuzzi i saun. Innym razem – namowa przyjaciół, lubiących na pływalni spędzać wolny czas lub moda. ale ta bywa, że szybko przemija. Jednak to nie one powinny być głównym motywatorem do treningu w wodzie.

Aspekty zdrowotne nie okazują się wystarczające (przekonają raczej seniorów ćwiczących w wodzie w ramach zajęć uniwersytetów III wieku, a nie młodzież czy młodych dorosłych); warto raczej popularyzować atrakcyjne formy zajęć (szczególnie kierowanych do kobiet, na bazie popularnych aktywności w klubach fitness, przeniesionych w warunki pływalni). Poza zajęciami dla pań na pływalniach spotkamy też coraz częściej osoby przygotowujące się do wiosennych i letnich startów w swoich dyscyplinach, traktujących pływanie jako wsparcie treningu (biegaczy, kolarzy, nie mówiąc o rosnącej grupie triathlonistów, którzy zazwyczaj regularnie korzystają z basenowych karnetów). Mężczyźni będący zawodnikami pływają zatem, trenując nierzadko według restrykcyjnego planu, ze sporttesterem, jednak nie są skłonni urozmaicić aktywności zajęciami z przyborami na sprzęcie do ćwiczeń – Polacy postrzegają bowiem zajęcia grupowe przy muzyce jako niemęskie, choć wiele zajęć cardio i z obciążeniem (przy odpowiednim ustawieniu maszyn do ćwiczeń) jest mocnym treningiem nawet dla wytrenowanych zawodników.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Nastolatek na lekcji wychowania fizycznego

Aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie zdrowia. Nie należy tu umniejszać roli diety i zdrowego trybu życia, jednak to właśnie ruch pozwala zachować sprawność i dobrą kondycję. Co więcej, badania wykazują, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest tym elementem, który pozytywnie... Czytaj więcej

Milion Polaków korzysta z klubów fitness

Kluby fitness wrosły w Polski krajobraz od lat 80. ubiegłego wieku. Mijamy je codziennie w drodze do pracy, widzimy dziesiątki ofert zajęć fitness w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Także wielu nauczycieli wychowania fizycznego, studentów wybierających taki kierunek, trenerów biegaczy... Czytaj więcej