Smartfon - nieodłączny towarzysz? - scenariusz lekcji

IV etap edukacji – Podstawa programowa – Informatyka pkt 7.1. Urządzenia mobilne są coraz bardziej powszechne, szczególnie wśród osób młodych. Smartfony nie tylko służą do komunikacji czy rozrywki za sprawą rozlicznych aplikacji mogą też pełnić znaczące role edukacyjne. Bycie w sieci, korzystanie z nowoczesnych gadżetów, to element współczesnej popkultury zmieniający styl życia człowieka.

Z jednej strony dzięki smartfonom zwiększa się poziom bezpieczeństwa – dziecko jest ciągle w zasięgu tzw. „elektroniczna smycz” z drugiej zaś rzadziej komunikuje się w realnym świecie.

Coraz częściej spotkać można dzieci, potrafiące biegle obsługiwać urządzenia mobile jak tablety czy smartfony zanim nauczą się mówić, wiązać buty, jeździć na rowerze czy pływać. Smartfon może zbytnio odciągać od świata realnego od zwykłych prostych zabaw na podwórku, może zmniejszać zainteresowanie np. aktywnością fizyczną czy realnymi kontaktami społecznymi. Coraz więcej osób nie potrafi funkcjonować bez swojego smartfona i wykazuje symptomy uzależnienia od tego typu urządzeń.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 21  Strona 22  Strona 23
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowie społeczne? co to takiego? - scenariusz lekcji

III etap edukacji – Podstawa programowa - biologia pkt. VII.1, wychowanie fizyczne pkt. 7.1. Problemy zdrowia psychospołecznego są coraz częściej diagnozowane, ponieważ rozwijają się na bazie cywilizacyjnego rozwoju, tempa życia, wirtualizacji życia. 

Czytaj więcej

Warzywa, warzywa - od ich jedzenia zdrowia przybywa - scenariusz lekcji

I etap edukacji - Podstawa programowa pkt. 6.9 oraz 10.4b. Nieodłącznym elementem zdrowego żywienia są warzywa. Jak mówi prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie warzywa i owoce powinniśmy spożywać częściej niż dotychczas.

Czytaj więcej