artyuł premium Recepta na stres | Sposób na zdrowie | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Recepta na stres

Dawniej stres pełnił funkcje obronne w organizmie – ponieważ mobilizuje do walki, obrony i ucieczki. Na szczęście dzisiaj zdecydowanie rzadziej niż kiedyś wykorzystujemy stres (adrenalinę, która uaktywnia się podczas nagłego zdenerwowania) do samoobrony lub ucieczki. To, co na ogół nas stresuje, to presja psychiczna, którą wywiera na nas praca, rodzina, otoczenie, a nawet my sami.

Kiedy w życiu następują ważne zmiany, stres pojawia się niezależnie od tego, czy jest to śmierć bliskiej osoby, własny rozwód, ślub czy narodziny dziecka. Jeżeli uda nam się zapanować nad stresem, to jest szansa, że wykorzystamy jego pozytywne działanie i – zamiast niszczyć nerwy – zacznie on stymulować nas do działania. Stres jest przyczyną poważnych zmian w organizmie, począwszy od zaburzeń snu, poprzez nerwice i depresje, kończąc na śmierci wywołanej zawałem serca. Warto więc skupić się na sobie. Każdy czas jest dobry, by poznać i zacząć stosować niektóre techniki ułatwiające radzenie sobie z nadmiarem stresu, zarówno tego krótkotrwałego, jak i przewlekłego. Zacznijmy działać już dziś

RODZAJE STRESU

W dzisiejszych czasach pojęcie stresu jest definiowane na wiele sposobów. Objawem stresu biologicznego jest ból. Może to być ból głowy, brzucha, klatki piersiowej, bóle szyi i karku, uczucie dławienia w gardle (tzw. kluska w gardle), drżenie kończyn, tiki nerwowe, przyspieszony puls, kołatanie serca, przyspieszone oddychanie, nadmierne pocenie, suchość w gardle i ustach, ciągły niepokój, nieuzasadnione lęki, rozdrażnienie. Niezależnie od tego, jakie bóle lub objawy towarzyszą stresom – prawie każdy z nas co najmniej raz w życiu doświadczył takiego uczucia. Stres psychiczny pojawia się, gdy zaistnieje jakaś sytuacja, która wytrąca nas z równowagi psychicznej i zmusza do zmiany zachowania – albo poprzez dostosowanie się wbrew naszej woli, albo poprzez walkę o zachowanie się według naszych norm. Stres emocjonalny występuje na ogół wtedy, gdy mamy ochotę wybuchnąć, ale hamujemy to uczucie. Takie zaburzenie równowagi prowadzi do frustracji, a nawet depresji. Stres moralny (psychospołeczny) ściśle wiąże się z oceną naszego postępowania (czy jesteśmy wystarczająco etyczni, uczciwi, prawdomówni?). Stres krótkotrwały (eustres – dobry stres) to nieodzowny poziom pobudzenia, który potrzebny jest nam do działania: rywalizacji, załatwienia ważnej sprawy, reagowania na drodze podczas prowadzenia samochodu itp. Stres przewlekły (dystres – zły stres) powstaje wtedy, gdy jesteśmy poddani stresowi przez zbyt długi czas. Długotrwały stres może wywołać negatywne skutki zdrowotne, takie jak: zawał, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nerwice, bezsenność, zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, brak apetytu lub wzmożony apetyt, obniżenie odporności, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia erekcji.

Dobrze dobrane techniki relaksacyjne przeciwdziałają napięciom, rozdrażnieniu oraz irytacji. Relaksacja daje nam chwilę wytchnienia, pobycia z samym sobą, a także przywraca wewnętrzną harmonię. Poprawia także nasze relacje interpersonalne – z rodziną, przyjaciółmi oraz ludźmi spotykanymi na co dzień. Często stres z pracy przenosimy do domu, reagując na drobne problemy nerwowo i zbyt przesadnie. Relaksacja powoduje odprężenie, przy którym wszystko układa się lepiej. W stanie relaksu zwiększają się nasza cierpliwość i wydajność w pracy.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowa słodycz – stewia

Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej

Żeby mi się chciało tak bardzo, jak mi się nie chce…, czyli jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej