Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który pełni rolę coacha wspierającego zawodników w przekraczaniu ich barier. Nie jest to łatwe ponieważ nasz mózg – wyposażony w instynkt – w naturalny sposób ucieka i unika tego, co wyczerpujące i wycieńczające.

Oczywiście są ćwiczenia, które wykonujemy z ochotą, bo lubimy grać w piłkę lub coś innego, ale sport to również bieganie, skakanie, fikołki, pompki, przysiady, drążek i tym podobne, a to już niekoniecznie „ciągnie” młodzież. Jednak bywa też tak, że to, co na lekcji WF-u wydaje się nie do zrobienia, w momencie zagrożenia przyszłoby z łatwością, ponieważ sytuacja wyzwoliłaby potrzebną adrenalinę do nadzwyczajnych reakcji, czyli po prostu do przeżycia. Gdy goni nas pies potrafimy przeskakiwać rowy i wysokie przeszkody. Wdrapujemy się wysoko na drzewo lub skaczemy daleko jak pantery. Gdy mówimy o szkole i lekcji WF-u, to często pojawia się mały problem… Jak w szkole – nie wywołując sytuacji zagrożenia – zmotywować uczniów do działania, skoro nie odczuwają w tym momencie potrzeby wykonywania takich ekstremalnych i nielubianych ćwiczeń?

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

GRY I ZABAWY W KSZTAŁTOWANIU WYTRZYMAŁOŚCI

Monotonia źle poprowadzonych zajęć bazujących na długotrwałym wysiłku prowadzi do tego, że w przyszłości szybko przegrywają one z innymi formami ruchu. Należy podkreślić, że kształtowanie wytrzymałości jest bardzo ważne przez całe nasze życie. W związku z tym, istotne jest, aby przygotować pomysłowe... Czytaj więcej

Dlaczego warto rozpocząć trening?

Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to: dieta i sen. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

Czytaj więcej