Jak zbudować silny zespół

Artykuł poświęcony budowaniu od podstaw zgranego zespołu – drużyny sportowej lub klasy wraz z omówieniem procesów towarzyszących formowaniu się zespołu i wskazówkami postępowania dla trenera lub nauczyciela, dzięki którym możliwe będzie zintegrowanie grupy.

Pomóż zawodnikom zrozumieć, zaakceptować i wypełnić swoje funkcje. W sportach zespołowych każdy ma do odegrania jakąś rolę.

Może to być związane zarówno ze specyficzną dla danej dyscypliny pozycją na boisku (na przykład w piłce nożnej – bramkarz, obrońca, pomocnik, napastnik), jak i poza nim (na przykład – przywódca, dusza towarzystwa, śmieszek, cicha myszka).

Ważne, aby każdy członek zespołu, niezależnie od pełnionej funkcji, dostrzegał, że jego wkład i wysiłek jest potrzebny zespołowi, i dostawał też taką informację zwrotną od trenera.

Buduj zaufanie. Bez zaufania do trenera i siebie nawzajem uczniowie-zawodnicy mniej chętnie angażują się na 100% i częściej grają „pod siebie”. Brak zaufania ogranicza też szczerość i otwartość w komunikacji interpersonalnej w drużynie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 34  Strona 35  Strona 36  Strona 37
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jedenaście pomysłów na zimowe półkolonie

Zestaw zabaw półkolonijnych na każdą pogodę – do przeprowadzenia w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej

Niechciana rozgrzewka

Omówienie zagadnień związanych z rozgrzewką, takich jak jej celowość, struktura, czas trwania, intensywność, zróżnicowanie w różnych dyscyplinach sportowych, wraz ze wskazówkami, jakie ćwiczenia wybrać.

Czytaj więcej