Cele Kreatywnego Nauczyciela WF na nowy rok szkolny

„Wakacje minęły za szybko” – tak zapewne powie większość naszych uczniów. My nauczyciele mamy bardzo podobne odczucia. Jednak dla ludzi z pasją nowy rok oznacza nowe wyzwania! W tym roku musimy przygotować się na pracę w oparciu o dwie podstawy programowe. W szkole podstawowej nowa podstawa obowiązuje w klasach IV i VII, a w klasach V i VI bazujemy na starej. Dodatkową zagwozdką są programy nauczania, a dokładniej – ich brak.

Powstały jedna lub dwie pozycje, ale najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielnie opracowanie planu pracy. Wtedy możemy mieć pewność, że jest w nim wszystko, czego potrzebujemy. Na podstawie analiz i obserwacji pracy mojej i kolegów po fachu mogę śmiało stwierdzić, że z każdym gotowym programem nauczania jest „coś nie tak”. Chodzi głównie o dostosowanie go do potrzeb uczniów i własnych, dopasowanie do warunków szkoły i wizji nauczyciela. Osobiście kilka dni wakacji spędziłam na tworzeniu własnego programu nauczania i zachęcam wszystkich nauczycieli, żeby również tego spróbowali. Teraz mam pewność, że jestem dobrze przygotowana do nowego roku szkolnego. Planując pracę, postawiłam sobie kilka wyzwań. Jednym z nich jest wyjście naprzeciw nowościom na rynku aktywności fizycznej, nowym technologiom oraz potrzebom uczniów, które ewoluują wraz z powyższymi zmianami. Dla młodych nauczycieli jest to może ciut łatwiejsze, ponieważ sami dorastaliśmy w świecie ogromnych zmian, ale przecież „dla chcącego nic trudnego”! Nauczyciel z pasją zawsze znajdzie środek, żeby osiągnąć zamierzony cel. Wymaga to od niego ciągłego kształcenia poprzez korzystanie z literatury, fachowej prasy, multimediów czy z kursów i szkoleń. Zawsze będę mieć przed oczyma nauczyciela z liceum w wieku około 40 lat, który prowadzi dla dziewcząt zajęcia fitness. Idealnie pasuje tutaj cytat „Jeśli chcesz, znajdziesz sposób. Jeśli nie chcesz, znajdziesz powód”.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 3
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) zarządza się, co następuje:

Czytaj więcej

Kolorowo i wesoło. WF z chustą Klanzy

I etap edukacyjny

UCZEŃ:

  •  bierze udział w zabawach, minigrach i grach terenowych, zawodach sportowych, respektując reguły i podporządkowując się decyzjom sędziego;
  • przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych,... Czytaj więcej