Narciarstwo biegowe – pierwsze kroki na biegówkach dla dzieci i młodzieży

Narciarstwo biegowe dzięki Justynie Kowalczyk-Tekieli zyskało popularność, a razem z nią – większą liczbę sympatyków i miłośników tej odmiany białego szaleństwa. Ze względu na swoją specyfikę – narty mogą być bardzo interesującą formą spędzania czasu (nie tylko) dla dzieci i młodzieży. W artykule o tym jak się należy prawidłowo przygotować (ubiór, sprzęt), a także zestaw niezbędnych ćwiczeń dla startujących na biegówkach.

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie chciałaby spróbować „poszurać” na nartach. W narciarstwie biegowym nie ma ograniczeń wiekowych – zarówno młodsi, jak i starsi mogą czerpać z tej dyscypliny przyjemność i odnosić satysfakcję z przebiegniętych kilometrów. Choć niewątpliwie największą zaletą uprawiania sportu jest jego dobroczynny wpływ na organizm ludzki – narciarstwo biegowe ma inne – dodane – zalety: niejako „przy okazji” można odkrywać walory turystyczne danego regionu, podziwiać pięknie trasy i zapierające dech w piersiach widoki.

            Za kolebkę narciarstwa uważa się Norwegię. Narty powstały więc tam, gdzie panowały warunki klimatyczne wymuszające wynalezienie sprzętu służącego udogodnieniu życia codziennego. Dzisiaj jest to świetna alternatywa do spędzania wolnego czasu.

Styl klasyczny, od którego powinno się zacząć przygodę z nartami biegowymi, przypomina po prostu chodzenie wydłużonymi krokami. Biegać można wszędzie tam, gdzie jest choć trochę śniegu. Wystarczy park czy lasek zaraz za miastem. Trening można zacząć od ubicia śniegu, co też już jest dobrą rozgrzewką, następnie zrobić tory, ślady i już można biegać.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47  Strona 48
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak poprowadzić grupowe zajęcia sportowe online i zrobić to dobrze?

W dobie koronawirusa kluby sportowe, organizatorzy zajęć sportowych i trenerzy wszelkiej maści prowadzący zajęcia grupowe zetknęli się z ogromnym wyzwaniem. Część z nich odpuściła treningi, inni przenieśli swoje działania do internetu. W czasach odwołanej olimpiady i niepewnej przyszłości co do sportu... Czytaj więcej

Zdalny WF - ćwicz swój mózg i sprawdź swoją sportową wiedzę!

Na lekcji WF powinno się uczyć techniki gier zespołowych, doskonalić umiejętności lub też kształtować zdolności motoryczne. W dobie pandemii zachęcajmy uczniów do aktywności fizycznej jeszcze mocniej. Ćwiczenie ciała i ducha są bardzo ważne, a czy wiesz, jak można ćwiczyć swój mózg?... Czytaj więcej