Procedura awansu krok po kroku: nominacja na stopień nauczyciela kontraktowego

Procedury awansu zawodowego nauczycieli ulegają zmianie wraz z 1 września 2018 r. Wówczas w życie wchodzi ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która niesie za sobą zmiany w Karcie nauczyciela. Dziś przyjrzymy się ścieżce prawnej awansu na stopień nauczyciela kontraktowego w świetle nowych przepisów.

OTWARCIE STAŻU

  1. Przed podpisaniem umowy kandydat na nauczyciela przedstawia dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe (posiadanie kwalifikacji jest warunkiem zatrudnienia i nadania stopnia awansu zawodowego).
  2. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zatrudnienia osoby nieposiadającej przygotowania pedagogicznego – nauczyciel jest zobowiązany do uzupełnienia przygotowania pedagogicznego w trakcie stażu.
  3. Dyrektor otwiera staż poprzez nawiązanie stosunku pracy, bez konieczności złożenia wniosku przez nauczyciela (umowa jest równoznaczna z rozpoczęciem stażu). Jeśli nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po 14 dniach od dnia rozpoczęcia zajęć, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca roku szkolnego.
  4. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty.
  5.  Dyrektor zatrudnia nauczyciela na jeden rok szkolny.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9  Strona 10
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej. Po co i jak go przeprowadzać?

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej kandydatów do szkół sportowych należy oceniać za pomocą Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej. Składa się on z ośmiu prób ruchowych, które szczegółowo opisujemy artykule. Do testu dołączamy również... Czytaj więcej

Instrukcja gry w unihokeja

Unihokej podbija serca zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jednak dla osób, które nie miały do czynienia z unihokejem na profesjonalnym poziomie, reguły tej gry mogą okazać się nieco skomplikowane. Przedstawiamy kilkanaście zasad, które sprawdzą się także na lekcjach... Czytaj więcej