Jacy rodzice, takie dzieci

Dzieci trzykrotnie częściej spędzają dużo czasu przed telewizorem i grając w gry, jeśli obserwują takie zachowania u rodziców – wynika z badania przeprowadzonego na University of Bristol. Szczególnie widoczny jest związek między ojcami a córkami.

Badanie objęło pięcio- i sześciolatków z tysiąca rodzin. Wyniki badania wykazały, że w ciągu tygodnia 12 proc. chłopców, 8 proc. dziewcząt i 30 proc. rodziców ogląda telewizję ponad dwie godziny dziennie. W rodzinach, w których rodzice oglądają telewizję dłużej niż dwie godziny dziennie w ciągu tygodnia, dzieci przejmowały ten zwyczaj ponad trzykrotnie częściej niż w innych przypadkach. Z kolei w weekend dzieci pięciokrotnie częściej oglądały telewizję ponad dwie godziny dziennie, jeśli ich matka lub ojciec robili to samo. Czas spędzany przez rodzica przed komputerem również odbijał się na zachowaniu dziecka i tutaj też silniejsza zależność występowała między ojcami a córkami niż ojcami a synami. Jak podkreślają autorzy badania, to odkrycie jest istotne ze względu na zagrożenia zdrowotne niesione przez nadmierne oglądanie telewizji. Przyczynia się ono do ryzyka chorób krążenia, cukrzycy typu 2, a także otyłości wśród dzieci.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 3
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Polacy coraz bardziej aktywni, jednak mało profesjonalni

Polacy coraz więcej czasu spędzają aktywnie. Najczęściej decydują się na:

Czytaj więcej

Nie lubimy wody, bo nie ma smaku

Aż 87 proc. matek deklaruje, że rozumie pozytywny wpływ wody na organizm ich dzieci. Jednak tylko połowa ankietowanych dzieci wypiła wodę niegazowaną w ciągu ostatnich 24 godzin. W tym samym czasie 78 proc. wypiło coś słodkiego. Niestety, nadal panuje wśród rodziców przekonanie, że dzieci... Czytaj więcej