Pilates na lekcji WF cz. 2

Lekcja wychowania fizycznego nie zawsze musi opierać się na lekkoatletyce, doktrynach gimnastycznych czy grach zespołowych, czasami warto wprowadzić coś nowego. Jedną z form aktywności niewymagających dodatkowego sprzętu może być pilates.

Metoda Pilates może być wykonywana na pracy z ciałem bez sprzętu jak i przy pomocy profesjonalnych urządzeń (cadillac, reformer, tower, barrels) oraz drobnych, uzupełniających przyrządów m.in. piłka bodyball, small ball, fitball, rolka, taśma czy koło. Pomimo ciągłego doskonalenia nauczycieli wychowania fizycznego poprzez ich udział w różnego rodzaju szkoleniach mających m.in. wzbogacenie oferty zajęć w szkole, problemem może być infrastruktura czy też brak odpowiedniego sprzętu. Placówki edukacyjne w obszarze wychowania fizycznego nie zawsze są wyposażone w taki, nawet drobny, sprzęt, jaki jest dostępny w dużej ilości dla każdego uczestnika zajęć w fitness klubach czy też studiach pilatesu.

Podejmując się organizacji lekcji wychowania fizycznego z elementami pilatesu możemy zamiast piłki small ball zastosować zamiennik. Może nim być piłka do piłki ręcznej. Dzięki swoim rozmiarom sprawdza się ona dobrze, w przeciwieństwie do piłki od koszykówki, której uchwycenie w dłoń stanowi nie lada wyzwanie, a czasami – w przypadku małej dłoni – jest wręcz niemożliwe. Drugie miejsce wśród zamienników w dziale gier zespołowych zajmuje piłka do piłki siatkowej. I choć ze względów na właściwości (poziom elastyczności, wytrzymałości, kształt, rozmiar, powierzchnia) danego przyrządu nie wykonamy wszystkich możliwych ćwiczeń, które przewidziane są do wykonania na oryginalnym sprzęcie, to na pewno większość z nich uda nam się zrealizować tak, aby nasza lekcja wychowania fizycznego z elementami pilatesu była atrakcyjna i stanowiła kolejne wyzwanie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Ćwiczenia równoważne na ławeczce – układ według inwencji ucznia

Spokój i opanowanie – to jedna z definicji, która opisuje równowagę. Te dwie cechy jak najbardziej przydadzą się również podczas wykonywania ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej, w czasie których trzeba się skoncentrować i być skupionym. Ćwiczenia... Czytaj więcej

26 ćwiczeń z krzesłem

Nie możesz wyjść na siłownię, ponieważ musisz zostać z dziećmi w domu lub siłownia jest zamknięta? A może jesteś fanem kalisteniki i szukasz urozmaicenia? Chcesz zaskoczyć swoich uczniów czymś nowym? Masz zaplanowane wakacje i chcesz podtrzymać formę na wyjeździe? Jeśli tak, to przygotowałem... Czytaj więcej