Crossfit – ciekawa i przydatna nowinka

Niezwykłą popularnością na całym świecie – w tym również w Polsce – cieszy się trening crossfit. Program treningu kondycyjnego i siłowego zdobywa coraz większe uznanie wśród ludzi aktywnych lub chcących taką aktywność podjąć. Crossfit jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego podejścia do ćwiczeń siłowych.

W crossficie ćwiczy się równocześnie podnoszenie ciężarów, gimnastykę, sprawność atletyczną, a także wytrzymałość i siłę mięśni. Plan treningowy stworzony przez Grega Glassmana początkowo służył do szkolenia policjantów, potem został wdrożony do treningu strażaków, marines i innych żołnierzy amerykańskich.

Popularność crossfitu jest na tyle duża, że jak grzyby po deszczu wyrastają tzw. boksy, czyli specjalne miejsca, w których można ćwiczyć. W standardowej siłowni nie wykonamy wszystkich ćwiczeń związanych z crossfitem, stąd właśnie specjalnie zaprojektowane boksy.

HISTORIA Z WŁASNEGO PODWÓRKA

Zawsze szerokim łukiem omijałem siłownię. Powtarzałem sobie, że to nie dla mnie. Wyizolowane ćwiczenia, wielkie i ciężkie hantle – to nie była moja droga. O crossficie powiedział mi znajomy, który uprawia ten sport, a o swoich treningach opowiada w mediach społecznościowych. Zainspirowany jednym z wywiadów postanowiłem, że spróbuję swoich sił w jednym z boksów w Poznaniu. Rozpocząłem cykl zajęć wprowadzających „on ramp”. Założyłem, że crossfit będzie uzupełnieniem siłowym dla mojego treningu biegowego. Już po pierwszych zajęciach wiedziałem, że dobrze trafiłem. Dynamiczny trening, megawysiłek i duże zmęczenie – to moje wrażenia po pierwszym treningu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 10  Strona 11  Strona 12  Strona 13
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Rozpoczęły się wakacje, czyli upragniony i cały rok wyczekiwany czas przez dzieci i nauczycieli. Spora część osób związana z oświatą odpoczywa. Jest jednak grono nauczycieli, trenerów, animatorów, którzy spędzają czas na koloniach, półkoloniach, obozach. Wtedy ich... Czytaj więcej

Gry zadaniowe w piłce nożnej

Jako nauczyciele dobrze wiemy, że nasi uczniowie najbardziej uwielbiają te momenty, kiedy grają. Przecież to właśnie lekcje z grami zespołowymi cieszą się największą popularnością wśród uczniów. W swojej pracy często wprowadzam tzw. gry zadaniowe niosące w sobie zadanie, które... Czytaj więcej