Trenujemy koncentrację

W sporcie umiejętność intencjonalnego skupienia uwagi na teraźniejszości jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu. Myśląc o tym, co dopiero nastąpi lub rozpamiętując wydarzenia, które już minęły, odwodzimy nasz umysł od zadania, które wykonujemy i utrudniamy jego realizację.

Uwaga pełni rolę filtra, który selekcjonuje docierające do zawodnika informacje, nadaje kierunek jego myśleniu i podejmowanym przez niego decyzjom oraz wpływa na procesy motywacyjne i intensywność zaangażowania w konkretne działania. Trening koncentracji pozwala osiągnąć skupienie nazwane przez psychologów „płynnym”. W tym stanie świadomości możliwa staje się tak silna koncentracja na pojedynczym łańcuchu myśli lub działań, że czas jako taki przestaje mieć znaczenie. Zgodnie z teorią flow rozwiniętą przez Csíkszentmihályi’ego1 , koncentracja na bieżącym zadaniu jest jednym z kluczowych elementów optymalnego wykonania zadania sportowego.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Elementy cross treningu na lekcji wychowania fizycznego

Brak Ci pomysłu na ciekawe zajęcia sportowe? Elementy cross treningu będą ciekawym pomysłem na urozmaicenie lekcji. Sprawdź jakie ćwiczenie przygotował dla Ciebie nasz ekspert w formie materiałów wideo!

Czytaj więcej

Masaż sportowy jako składowa procesu przygotowania zawodnika

Uprawianie sportu na poziomie zawodowym, kiedy organizm sportowca poddawany jest zbyt dużym obciążeniom treningowym, może doprowadzić do symptomów przemęczenia i przetrenowania. W momencie pojawienia się pierwszych objawów przeciążenia organizmu dochodzi do urazów charakterystycznych... Czytaj więcej