Różnorodne zakończenia lekcji wychowania fizycznego

Część końcowa lekcji jest tak samo ważna jak część wstępna i główna. Niestety, często jest ignorowana. Tymczasem powinniśmy sięgać tu po konkretny rodzaj ćwiczeń: uspokajające o stopniowo malejącym natężeniu, pamiętając jednocześnie, że celem tego etapu lekcji jest doprowadzenie organizmu ucznia do stanu spoczynku. Poznajcie 19 różnych pomysłów i ćwiczeń na zakończenie lekcji.

ĆWICZENIA KOREKCYJNE

Mają one na celu korygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej, o ile jest to możliwe, do stanu prawidłowego. Drugą funkcją omawianych ćwiczeń jest niedopuszczenie do powstawania wad postawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich kształtowaniu się.

Wymienione powyżej cele są realizowane poprzez następujące zadania: wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy, wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę – głównie mięśni grzbietu i brzucha stabilizujących kręgosłup oraz profilaktyka występowania wad kończyn dolnych, w szczególności płaskostopia poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stopy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 11  Strona 12  Strona 13
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Testy sprawności fizycznej. Przeprowadzać czy nie?

Dużym zainteresowaniem naszych Czytelników cieszy się kwestia przeprowadzania testów sprawnościowych wśród uczniów, dlatego w aktualnym wydaniu znajdziecie pierwszy z kilku artykułów na ten temat. Mikołaj Lasek przedstawia argumenty za i przeciw przeprowadzaniu testów... Czytaj więcej

Postacie zaklęte w pomnikach – instrukcja gry miejskiej

Gra miejska jest doskonałą formą realizacji zajęć do wyboru przez ucznia. Zwiedzanie miasta na podstawie prostej gry terenowej dobrze wpisuje się w definicję zajęć z aktywnej turystyki. W artykule zamieszczamy uniwersalny „przepis” na taką wyprawę.

Czytaj więcej