Procedura tworzenia i wdrażania własnego programu nauczania

Pisanie programów własnych przez nauczycieli to wymóg współczesnej szkoły, która dąży do zaspokajania indywidualnych potrzeb uczniów i rozwijania ich talentów. Po dokonaniu diagnozy doświadczony nauczyciel jest w stanie stworzyć własny program, odpowiadający na potrzeby i zainteresowania ucznia.

Przy tworzeniu programu autorskiego warto zapoznać się z dwoma podstawowymi dokumentami, takimi jak podstawa programowa i program nauczania obowiązujący w szkole.

Podstawa programowa podaje kanon treści nauczania, zawiera także cele kształcenia i umiejętności opisane w formie ogólnych oraz szczegółowych wymagań, które powinien posiadać uczeń po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego. To właśnie podstawa programowa jest bazą do tworzenia przez nauczycieli własnych programów nauczania.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 20  Strona 21
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.

Czytaj więcej