Metoda układanki JIGSAW na lekcji wychowania fizycznego

Chcesz skutecznie prowadzić lekcje, które w pełni zaangażują Twoich uczniów i pozwolą im wykorzystać pełnię swojego potencjału? Metoda układanki jest dokładnie tym, czego potrzebujesz! Zapraszamy na opowieść o metodzie, która, jak to często bywa, choć opracowana w zupełnie innym celu, stała się jedną z najbardziej efektywnych metod stosowanych w edukacji.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na metodę układanki (JIGSAW METHOD)? Każda metoda, którą stosujesz na co dzień w swojej pracy może mieć tak swoich zwolenników, jak i przeciwników. W tym konkretnym przypadku, by podważyć jej użyteczność, musiałbyś zmierzyć się z potęgą autorytetu Johna Hattie, który w roku 2017 opublikował aktualizację listy czynników warunkujących osiąganie jak najlepszych wyników w nauce. Profesor Hattie wraz ze swoimi współpracownikami od lat bada, co tak właściwie decyduje o skuteczności działań nauczyciela. Okazuje się, że na przykład rozwiązywanie przez uczniów wszechobecnych testów charakteryzuje wielkość efektu na poziomie 0,12, odrabianie prac domowych – 0,29, nauka kreatywnego myślenia – 0,34. Jak interpretować te wartości? Charakteryzują one wielkość efektu na poziomie niskim i średnim. Jak w takim razie na ich tle wypada metoda układanki? Przypisana jej wielkość efektu wynosi 1,2(!) i – jak widać – jest bardzo wysoka. W całej stawce czynników (jest ich ponad 250) ustępuje jedynie sześciu z nich [1]. Zachęcam Cię zatem, abyś spróbował wdrożyć ją do swojego warsztatu pracy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2  Strona 3  Strona 4  Strona 5
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Gry i zabawy – starodawne czy nowoczesne

Jak zachęcić dzieci do zabaw na podwórku? Można powiedzieć – to proste! Wystarczy podsunąć im znane i popularne zabawy z naszego dzieciństwa. A może warto do nich wprowadzić dodatkowo powiew nowoczesności? Zaraz podpowiemy, jak to zrobić i pokażemy, jak prezentują... Czytaj więcej

Siatkówka plażowa – pomysł na wakacyjna aktywność dla uczniów

Zapraszamy Cię do świata siatkówki plażowej. W tym tekście otrzymasz wszystkie niezbędne narzędzia do tego, by śmiało do niego wkroczyć i przede wszystkim zacząć czerpać zeń to, co najpiękniejsze.

Czytaj więcej