artyuł premium Za stary na trening? O sporcie weteranów | Promocja zdrowia | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Za stary na trening? O sporcie weteranów

Czy sport wyczynowy jest wyłącznie dla młodych? Czy po czterdziestce trzeba się pogodzić z procesem starzenia i przyjąć do wiadomości, że nigdy już nie będzie się tak sprawnym jak kiedyś?

Przez wiele lat wydawało się, że sport na wysokim poziomie to aktywność zarezerwowana dla ludzi młodych. W ostatnich latach coraz prężniej rozwija się jednak sport weteranów. W nomenklaturze sportowej mówi się tak o osobach, które ukończyły 35. r.ż. i uprawiają swoją dyscyplinę, biorąc udział w różnych formach współzawodnictwa. W sporcie weteranów dominują mężczyźni – stanowią około 70 procent zawodników.

Dla weteranek i weteranów udział w treningu i zawodach jest często łagodnym przejściem od wcześniejszej intensywnej kariery sportowej do zaawansowanej rekreacji (choć nie wszyscy byli wcześniej zawodnikami). Powodów uprawiania sportu weterańskiego jest zresztą wiele. Niektórzy robią to po to, żeby się realizować i dowartościować. Inni natomiast trenują w celach zdrowotnych, a przy okazji poprawiają ogólną sprawność fizyczną i po prostu bawią się, nawiązując nowe przyjaźnie. Jest to dość kosztowne hobby, gdyż sport weterański jest finansowany w całości przez uczestników. Na zawody sportowcy biorą urlop, ponoszą koszty utrzymania i opłat startowych.

Rywalizacja w mistrzostwach świata czy Europy odbywa się w ramach poszczególnych kategorii wiekowych w przedziałach 5-letnich od 35. roku życia aż do setki. W celu porównywania wartości wyników w poszczególnych kategoriach wiekowych stosuje się odpowiednie współczynniki przeliczeniowe.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Milion Polaków korzysta z klubów fitness

Kluby fitness wrosły w Polski krajobraz od lat 80. ubiegłego wieku. Mijamy je codziennie w drodze do pracy, widzimy dziesiątki ofert zajęć fitness w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Także wielu nauczycieli wychowania fizycznego, studentów wybierających taki kierunek, trenerów biegaczy... Czytaj więcej

Alkohol w sporcie

Niektórym osobom, szczególnie spoza sportu, może się wydawać, że problem alkoholu nie dotyczy sportowców. Przecież zarówno oni, jak i trenerzy powinni prowadzić zdrowy styl życia i stronić od wszelkich używek. Sportowcy to ludzie, którzy na życie zarabiają umiejętnościami swojego ciała, więc jak mogą... Czytaj więcej