Naukowcy z Uniwersytetu Królowej (Queen’s University) w Kanadzie przeprowadzili badania nad wpływem uprawiania sportu w wymiarze rekreacyjnym na zmiany poziomu wydolności aerobowej 20-24-letnich kobiet i mężczyzn. W ich opinii, podstawowym czynnikiem warunkującym przywiązanie do systematycznej aktywności fizycznej jest indywidualna motywacja wewnętrzna, mająca wpływ na zaangażowanie treningowe. Autorzy badania są przekonani, że motywacja do treningów jest silniejsza w przypadku sportów zespołowych niż w przypadku konkurencji indywidualnych.
W omawianym badaniu uczestniczyły osoby, które przez 4 tygodnie uczestniczyły w sesjach treningowych obejmujących (naprzemiennie) grę w koszykówkę, unihokeja oraz w futsal. Treningi prowadzone były z częstotliwością 4 razy w tygodniu.
Przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu okresu treningowego uczestnikom badań zmierzono wielkości wskaźników wydolności aerobowej (wielkość maksymalnego minutowego poboru tlenu VO2max, kinetykę poboru tlenu w wysiłku o mocy 80 W oraz częstość skurczów serca przy intensywności 50% przedtreningowej wielkości VO2max).