Problem zbyt dużej masy ciała względem wieku i wzrostu ma reperkusje nie tylko czysto fizyczne, związane ze zdrowiem czy sprawnością i wydolnością, ale także psychiczne oraz społeczno-emocjonalne, które znacząco mogą wpłynąć na dobrostan w okresie dzieciństwa, dojrzewania, a nawet w dorosłym życiu.
Rodzice są pierwszymi modelami wpływającymi na postawę dziecka względem zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Jednak to nauczyciel wychowania fizycznego, ze względu na swoje przygotowanie, odgrywa ważną rolę w promowaniu, kształtowaniu i wzmacnianiu pozytywnego nastawienia do ruchu wśród dzieci i młodzieży.
Stereotypizacja
Niezależnie od przyczyny nadwagi lub otyłości, dotknięte nimi dzieci i młodzież często podlegają stereotypizacji w swoim otoczeniu. Osoby o za dużej względem wieku lub wzrostu masie ciała często są negatywnie postrzegane, jako osoby leniwe, mniej inteligentne i mniej atrakcyjne, pozbawione zdolności samokontroli i pobłażające sobie. Stereotypy mają także pewien charakter pozytywny, jako że osoby z nadwagą lub otyłością są oceniane jako ciepłe, przyjacielskie i serdeczne. Niemniej jednak piętno to odciska się na całym życiu takiej osoby. Sile negatywnego stereotypu osób z nadwagą i otyłością przyjrzeli się amerykańscy naukowcy. Podczas eksperymentu pokazywali oni badanym zdjęcia różnych osób, które mieli ocenić na przygotowanych skalach. Okazało się, że badani, którzy otrzymali informację o tym, że człowiek na zdjęciu w przeszłości był osobą otyłą, wystawiali niższe oceny w porównaniu z osobami, które takiej informacji nie usłyszały.