Otyłość i nadwaga to nie koniec świata, czyli trening dzieci z nadwagą i otyłością

Omówienie bezpiecznych i skutecznych form treningu dla dzieci z nadwagą i otyłością, które gwarantują nie tylko redukcję masy ciała, lecz także zwiększają zdolność do pokonywania intensywniejszych wysiłków fizycznych i wpływają na polepszenie profilu hormonów związanych z metabolizmem tłuszczowym oraz insulinowrażliwości, obniżając tym samym ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Czy otyłość i nadwagę młodych osób należy traktować jako problem społeczny? Zdecydowanie tak. W śród d zieci i stnieje t rend z większenia współczynnika masy ciała (body mass index – BMI) wynikającego z nagromadzenia tkanki tłuszczowej. I tak też, w latach 1975–2016 zaobserwowano stały wzrost BMI o wartości 0,32 kg/m² (dziewczęta) i 0,4 kg/m² (chłopcy) dla grupy wiekowej 5–17 lat [1]. Statystycznie większość z tych dzieci w wieku dorosłym nadal będzie miała nadwagę lub otyłość [1]. Oznaczać to będzie rozwój chorób cywilizacyjnych u dorosłych osób.

W dalszej perspektywie będzie to determinowało konieczność zwiększenia finansowania służby zdrowia oraz badań naukowych w obszarze chorób cywilizacyjnych związanych z otyłością (choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2 i inne). Z punktu widzenia rozwoju psychofizycznego dzieci, wraz z progresją otyłości nasilać się będzie również brak akceptacji rówieśniczej i konsekwentnie zaburzenia psychologiczne, których skutki długofalowe są bardzo trudne do przewidzenia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 25  Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sen a motywacja uczniów na lekcji wychowania fizycznego

Interesująca publikacja na temat wpływu snu na funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne ucznia w aspekcie uprawiania sportu, wzbogacona o wskazówki, jak pomóc podopiecznym zgłaszającym zaburzenia snu, jak je diagnozować i im zapobiegać.

Czytaj więcej

Dopalacze – najgorszy rodzaj narkotyków

Szerokie omówienie dostępnych na polskim rynku nowych substancji psychoaktywnych i związanych z ich zażywaniem zagrożeń.

Czytaj więcej