Jak sobie radzić z obolałymi mięśniami?

Nawet amatorskie i relaksacyjne podejście do aktywności fizycznej nieuchronnie pozwala poznać różne rodzaje bólu związane ze sportem. Wraz z rosnącym poziomem zaawansowania i chęcią czynienia postępów musimy coraz częściej stawiać czoło temu nieprzyjemnemu wrażeniu zmysłowemu. Ból to jedna z reakcji obronnych organizmu związana z przekraczaniem swoich granic w treningu, więc nie istnieje bezbolesna droga do sportowego sukcesu.

TRZY TYPY BÓLU

Najdotkliwszą przyczyną tego uczucia jest kontuzja, która potrafi wyłączyć z rywalizacji sportowej na długi czas i sprawić dużo cierpienia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Uraz powinien zostać odpowiednio zdiagnozowany i leczony, aby organizm najszybciej wrócił do 100% swoich możliwości. Drugi typ bólu można poczuć w trakcie nieustannego wykonywania jakiejś monotonnej czynności. Takie swoiste pieczenie występuje na przykład w obrębie łydek podczas biegu czy chodu. Główną rolę odgrywa w tym przypadku nadmierne przekrwienie oraz wzrost stężenia produktów przemiany materii o krótkim żywocie jak wolne rodniki, ADP czy amoniak. Ból ten ustępuje zaraz po ustaniu wysiłku.

W tym artykule rozwinięty zostanie wątek bólu najlepiej znanego i najczęściej się pojawiającego u sportowców. Mowa o zakwasach. Intensywny wysiłek na wiele biochemicznych i mechanicznych sposobów prowadzi do powstania mikroskopijnych uszkodzeń w obrębie włókien mięśniowych. Sygnałem do ich naprawy jest rozwój lokalnego stanu zapalnego, który odczuwamy pod postacią bólu. Kiedyś myślano, że to powstały podczas wysiłku kwas mlekowy podrażnia receptory bólowe i stąd się wzięło określenie „zakwasy”. Teraz wiadomo, że odpowiedzialne za to uczucie są mediatory komórek układu odpornościowego, ale słowo pozostało w użyciu mimo błędnej etymologii.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 38  Strona 39  Strona 40  Strona 41
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czy dzieci powinny stosować suplementy diety?

Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów pod względem spożycia suplementów, ale niestety nie jest to rzecz, którą należy się chwalić. Na domiar złego duża część naszego społeczeństwa uważa, że produkty tej grupy podlegają podobnym regulacjom jak leki, ale tak... Czytaj więcej

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej