Weź głęboki oddech. Ćwiczenia, gry i zabawy oddechowe dla dzieci, młodzieży i nie tylko…

Ćwiczenia zwiększające pojemność płuc może wykonywać każdy zdrowy człowiek, dbając w ten sposób o poprawę swoich możliwości oddechowych. Im głębszy jest jego oddech, tym więcej powietrza wdycha do pęcherzyków płucnych, dzięki czemu więcej tlenu dociera do krwi oraz do pracujących mięśni. Ćwiczenia te mogą być też środkiem treningowym wspomagającym wydolność ludzi aktywnych i uprawiających sport. Zachęcamy do wypróbowanie naszych ćwiczeń  i zabaw oddechowych z uczniami!

O oddychaniu podczas wykonywania codziennych czynności zazwyczaj nikt nie myśli, nie kontroluje własnego oddechu i go nie reguluje. Jednak nie ulega wątpliwości, że oddychanie jest procesem niezwykle ważnym, bo niezbędnym do życia, w którym główną rolę odgrywają płuca oraz pobierany z powietrza „najcenniejszy” pierwiastek – tlen. Podczas wdechu, przepona wygina się w dół i tworzy próżnię, co może nastąpić dzięki pojawieniu się wystarczającej ilości miejsca w jamie brzusznej. Niestety, pewne pozycje człowieka utrzymywane przez dłuższy czas ograniczają możliwości ruchowe przepony. Przykładem jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (w biurze, w szkole, w samochodzie), które przyczynia się do nieprawidłowego, ograniczonego oddychania. Płytki oddech jest też konsekwencją braku aktywności ruchowej. Dlatego pracę nad poprawą możliwości oddechowych powinna zapoczątkować zmiana trybu pracy, życia, wpajanie nawyków codziennej aktywności, spędzanie większej ilości czasu w pozycji wyprostowanej, co przyczyni się do wzmocnienia mięśni grzbietu oraz brzucha. Ćwiczenia kształtujące prawidłową sylwetkę winny być wykonywane systematycznie w każdym wieku, ponieważ wspomagają zarówno kręgosłup, jak i głębokie oddychanie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47  Strona 48
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

8 gier i zabaw z piłki nożnej dla dwóch osób

Zauważyliście sytuację, w której rodzic idzie z dzieckiem pograć w piłkę? Najczęściej wygląda to następująco: strzelają do bramki, wymieniają między sobą podania, grają między sobą mecz. A co, gdy rodzic idzie z dwójką dzieci? Przedstawiamy Wam 8 gier i zabaw, którymi możecie... Czytaj więcej

Siatkówka plażowa – pomysł na wakacyjna aktywność dla uczniów

Zapraszamy Cię do świata siatkówki plażowej. W tym tekście otrzymasz wszystkie niezbędne narzędzia do tego, by śmiało do niego wkroczyć i przede wszystkim zacząć czerpać zeń to, co najpiękniejsze.

Czytaj więcej