Nauka poprawnego przysiadu, najczęstsze błędy, korygowanie przysiadu

Przysiad bez wątpienia zaliczany jest do najważniejszych ćwiczeń siłowych. To jedno z pierwszych ćwiczeń rozwijających siłę kończyn dolnych, jakie poznajemy. Zaangażowane są w nim wszystkie mięśnie znajdujące się poniżej miednicy i duża część mięśni powyżej niej. Znaczenia przysiadu nie można bagatelizować, jest fundamentalnym ćwiczeniem do treningu mięśni nóg.

Przysiady poznajemy bardzo wcześnie, bo już na etapie wczesnoszkolnym. Zdawać by się mogło, że jest to tak podstawowe i powszechnie stosowane ćwiczenie, że każdy wykonuje je bezbłędnie. Nic bardziej mylnego. W tym ważnym dla naszej sprawności fizycznej ćwiczeniu można popełnić bardzo dużo błędów. Warto więc poznać zasady prawidłowego wykonania przysiadu.

Główne mięśnie pracujące w tym ćwiczeniu to mięśnie czworogłowe uda, przywodziciele i mięśnie pośladkowe wielkie. Izometrycznie zaangażowane są mięśnie proste brzucha, mięśnie skośne, mięśnie pośladkowe średnie i małe, mięśnie brzuchate łydki oraz mięśnie prostowniki grzbietu. Przysiady możemy wykonywać z obciążeniem sztangi lub hantli, ale w przypadku treningu dzieci w zupełności wystarczające jest obciążenie własnego ciała.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 46  Strona 47  Strona 48
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.

Czytaj więcej