Głównym narzędziem w walce z POChP jest skuteczna edukacja społeczeństwa na temat choroby oraz wdrożenie długofalowych programów profilaktycznych. Edukacja i profilaktyka POChP powinna być prowadzona wśród dzieci i młodzieży, które coraz wcześniej sięgają po papierosy.
Wyniki badań jasno wskazują – zaledwie trzech na stu Polaków (3%) przyznało, że słyszało o określeniu POChP i że wie, co ono oznacza. Mimo to tylko co druga osoba spośród deklarujących znajomość tego skrótu umiała poprawnie odczytać pełną nazwę tej choroby. Kolejne 11% deklarowało, że gdzieś się z nim spotkało, lecz nie wie, co ono oznacza. Tak więc o POChP słyszało, choćby bardzo powierzchownie, w sumie 14% społeczeństwa.
Połowa Polaków bądź to nie ma żadnych skojarzeń dotyczących potencjalnych przyczyn tej choroby, bądź ma różne błędne skojarzenia (np. nadmierne spożywanie alkoholu).
Co druga osoba wiąże tę chorobę z paleniem tytoniu (także biernym), a nieco mniej liczna zbiorowość z przebytymi chorobami układu oddechowego (astmą, nawracającym zapaleniem oskrzeli i płuc, infekcjami układu oddechowego w dzieciństwie). Blisko co czwarta osoba przyczyny POChP skłonna jest upatrywać w zanieczyszczenu powietrza, a co dziesiąta w zaburzeniach genetycznych. Ponad połowa Polaków wskazuje na palenie tytoniu jako główny czynnik rozwoju POChP.