Trendy w żywieniu dzieci na 2017 rok

Wraz z minionym 2016 rokiem odeszły w niepamięć niektóre produkty, jakimi raczyliśmy podniebienia przez ostatnie 12 miesięcy. Na przykład chipsy z jarmużu nie będą już modną przekąską, która zastępowała te ziemniaczane. Podobnie nie będzie to główny składnik koktajli (teraz prym będą wiodły wodorosty), których popularność w 2017 roku znacznie zmaleje na rzecz zup. Latem natomiast nie będziemy jeść lodów tradycyjnych, które dotychczas cieszyły się ogromnym popytem ze względu na relatywnie zdrowy skład – nadchodzi rok lodów tajskich, zachwycających charakterystycznym wyglądem i sposobem przygotowania. Ponadto na najbliższe miesiące powinniśmy zapomnieć o przetworzonych produktach mięsnych, a także między innymi o mące z orzechów, makaronie ze zbóż (nawet tym pełnoziarnistym) czy witaminizowanych wodach przeznaczonych głównie do spożycia przez osoby aktywne fizycznie. Wszystkie te produkty mają już swoich następców. Do tego prognozuje się spadek popularności jedzenia podawanego w food truckach i sprzedawanego „na ulicy” (ang. street food), głównie na rzecz posiłków przygotowywanych w domowym zaciszu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 24  Strona 25
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Eksperyment w Naperville. Jaki trening jest najlepszy dla mózgu?

Regularna aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na stan organizmu, a szczególnie dobrze działa na układy: krążenia i oddechowy, o czym wiemy już od dawna. O wiele bardziej złożone jest oddziaływanie wysiłku fizycznego na mózg, a tym samym jego pośredni wpływ na inteligencję czy... Czytaj więcej

Gry i zabawy ruchowe na śniegu – kształtowanie celności

Do Podstawy Programowej III Etapu Edukacji:
2.2. Trening zdrowotny. Uczeń wskazuje korzyści z aktywności fizycznej w terenie;
3.3. Sport całego życia i wypoczynek. Uczeń wskazuje miejsca, obiekty i urządzenia w najbliższej okolicy, które można wykorzystać do aktywności fizycznej.

Czytaj więcej