Artykuły działu

Nauczyciel jako menedżer procesu wychowania fizycznego

„Wychowanie fizyczne szczególnie potrzebuje liderów, gdyż jest to proces wychowawczy, nakierowany na kształtowanie osobowości” ¬– w artykule prezentujemy typy stylu liderowania i dołączamy krótki test, który pozwoli czytelnikom określić ich własny typ.

Klasa sportowa, mistrzostwa sportowego, a może „usportowiona”? Wyjaśniamy subtelne różnice…

Dla wielu wuefistów wciąż nie do końca jasne jest pojęcie klas czy też szkół sportowych i mistrzostwa sportowego. Bardzo często terminy te mylone są z „klasą usportowioną”, która nie występuje w publikacjach ustawodawcy i jest tylko pewnym skrótem myślowym. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przybliżamy wspomniane pojęcia, wskazując na istotne różnice między nimi.

Uczniowski klub sportowy w pytaniach i odpowiedziach

W tym numerze kontynuujemy temat uczniowskich klubów sportowych. Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania związane z funkcjonowaniem UKS w szkole. Na pytania odpowiada ekspert w dziedzinie prawa oświatowego i prawa pracy.

Jak powołać uczniowski klub sportowy

W styczniowym numerze rozpoczynamy serię artykułów poświęconych działaniu uczniowskich klubów sportowych. W pierwszej kolejności omawiamy zasady powołania klubu uczniowskiego, a w następnych wydaniach będziemy odpowiadać na najczęstsze pytania nauczycieli wychowania fizycznego związane z ich zaangażowaniem w pracę w klubie.

Skąd pieniądze na sport? O konkursach, grantach i nie tylko

W styczniowym wydaniu magazynu po raz pierwszy na naszych łamach omawiamy możliwości pozyskania wsparcia finansowego na działania sportowe w szkole. Chyba każdemu nauczycielowi marzy się nowe wyposażenie sali gimnastycznej czy fundusze na organizację atrakcyjnej imprezy sportowej. Zaczynamy od skatalogowania programów grantowych, a w kolejnych numerach dopowiemy, jakie kroki podjąć, żeby skorzystać z zewnętrznego dofinansowania.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) zarządza się, co następuje:

Animatorzy Sportu trenowali z siatkarzami Lotosu Trefl Gdańsk

Prawie 40 animatorów z całej Polski w ostatni weekend maja przyjechało do Pucka. Wzięli oni udział w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej, operatora rządowego programu Lokalny Animator Sportu 2017.

Konkursy i materiały

Fundacja Banku Ochrony Środowiska jest organizatorem licznych konkursów mających na celu promowanie zdrowego stylu życia. Większość z nich kierowana jest do szkół. 

Skąd wziąć środki na edukację zdrowotną w szkole?

Udział w prozdrowotnych projektach edukacyjnych wymaga zaplecza logistycznego, finansowego i czasowego, którego posiadanie jest dla wielu placówek dużym wyzwaniem. Istnieje jednak prostszy sposób na realizowanie działań promujących zdrowie – programy grantowe, które pozwalają szkołom uzyskać finansowe i rzeczowe wsparcie. Sprawdźmy, gdzie szukać takich programów.

Jedzmy odpowiedzialnie" Dlaczego warto?

Miło nam poinformować, że na łamach Edukacji Zdrowotnej pojawia się nowy dział „Zaprogramuj się na zdrowie”. Znajdziecie w nim Państwo aktualne informacje na temat programów prozdrowotnych, do których mogą dołączać placówki edukacyjne. W pierwszej kolejności przedstawiamy program „Jedzmy odpowiedzialnie” koordynowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.