Klasa sportowa, mistrzostwa sportowego, a może „usportowiona”? Wyjaśniamy subtelne różnice…

Dla wielu wuefistów wciąż nie do końca jasne jest pojęcie klas czy też szkół sportowych i mistrzostwa sportowego. Bardzo często terminy te mylone są z „klasą usportowioną”, która nie występuje w publikacjach ustawodawcy i jest tylko pewnym skrótem myślowym. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przybliżamy wspomniane pojęcia, wskazując na istotne różnice między nimi.

Polski system edukacji oprócz kształcenia domowego wyróżnia wiele typów szkół i klas. Wśród nich można znaleźć wspomniane oddziały i szkoły sportowe oraz oddziały i szkoły mistrzostwa sportowego. W jakim celu są tworzone? Przede wszystkim mają zapewnić uczniom optymalne warunki umożliwiające połączenie lekcji sportowych z pozostałymi zajęciami. Każda szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym może zwiększać liczby godzin nauczanych przedmiotów. Co ważne, zwiększenie liczby godzin wychowania fizycznego nie oznacza, że szkoła czy też klasa staje się sportową lub mistrzostwa sportowego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 34  Strona 35  Strona 36
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Nauczyciel jako menedżer procesu wychowania fizycznego

„Wychowanie fizyczne szczególnie potrzebuje liderów, gdyż jest to proces wychowawczy, nakierowany na kształtowanie osobowości” ¬– w artykule prezentujemy typy stylu liderowania i dołączamy krótki test, który pozwoli czytelnikom określić ich własny... Czytaj więcej

Test Chromińskiego

W tym numerze kontynuujemy temat testów sprawności fizycznej. Przedstawiamy Test Chromińskiego, który można realizować w klasach IV-VIII. Do artykułu dołączamy tabele z wzorcowymi wynikami i ich przełożeniem na oceny.

Czytaj więcej