Dieta śródziemnomorska

Osoby stosujące dietę śródziemnomorską mają lepszą pamięć, koncentrację i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje ona na pamięć długotrwałą oraz funkcje związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Co ważne, nie trzeba mieszkać nad Morzem Śródziemnym. Badania dowodzą pozytywnych skutków tej diety u osób mieszkających w różnych zakątkach świata.

Dieta śródziemnomorska zmniejsza stan zapalny organizmu, zaopatruje ciało w niezbędne składniki odżywcze (mikroelementy, witaminy i minerały), wzmaga metabolizm, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie poznawcze u młodych osób, a u starszych obserwuje się wolniejszy spadek sprawności umysłowej.

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się, który polega na konsumpcji dużej ilości ryb, świeżych owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion oraz oliwy z oliwek, przy jednoczesnym unikaniu nabiału i czerwonego mięsa.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 2
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sen jest naprawdę ważny

Z badań wynika, iż niedobór snu zwiększa ryzyko zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Osoby, które się nie wysypiają, przejawiają więcej negatywnych emocji i słabiej reagują na pozytywne doświadczenia, przez co wzrasta u nich ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Czytaj więcej

Epidemia otyłości wcale nie zwalnia

Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Czytaj więcej