Rozmowa z Marcinem Radziwiłłem

Prezes Fundacji Medicover, pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!

Skąd pomysł na program profilaktyki cukrzycy skierowany do młodzieży?

Ponad 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, prawie milion o tym nie wie. To pierwsza choroba niezakaźna, która została uznana przez WHO za epidemię. Przez lata uważana była za przypadłość dorosłych, rzadko łączyło się ją z młodzieżą i dziećmi. Dziś jest inaczej. Staliśmy się społeczeństwem trzech foteli – siedzimy cały czas – w domu, w środkach transportu, w pracy lub szkole. Jemy coraz więcej wysoko przetworzonych oraz przesłodzonych produktów. A to jest prosta droga do cukrzycy typu 2, czyli cukrzycy, na którą „pracujemy” sami – naszym wyborem stylu życia, jaki prowadzimy. Wiek zapadalności na cukrzycę diametralnie się obniża – coraz więcej nastolatków znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Stąd już tylko krok do choroby, na którą nie ma lekarstwa. Naukowcy alarmują, że istnieje ryzyko, iż dzieci urodzone po 2000 roku mogą żyć krócej niż ich rodzice. Cukrzyca nie boli, ale jej powikłania są drastyczne: problemy ze wzrokiem, sercem, a nawet amputacje kończyn. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się skierować Program PoZdro! do nastolatków – to właśnie w tym okresie podejmowane są pierwsze świadome decyzje odnoszące się do wyboru określonego stylu życia. Według Marka Lalonde’a, kanadyjskiego Ministra Zdrowia, aż w 70% jesteśmy odpowiedzialni za kondycję naszego organizmu: 25% to prawidłowe odżywianie, 25% aktywność fizyczna, 20% to środowisko, w którym przebywamy – o tym często nie wiemy bądź zapominamy. Ideą, która nam przyświeca, jest budowanie świadomości znaczenia zdrowego stylu życia – pokazujemy młodym ludziom, ich rodzinom i otoczeniu, jak ważne są ich codzienne decyzje żywieniowe i te związane z aktywnością fizyczną dla nich samych. To, że dziś decydujemy się na fast food, leżenie na kanapie w czasie wolnym zamiast na lekką, zdrową przekąskę i ruch na świeżym powietrzu, naprawdę ma znaczenie dla jakości naszej przyszłości. Trzeba próbować budować zdrowe życie i nie poddawać się nawet w obliczu porażek, bo one zdarzają się każdemu. Zmiana zawsze jest możliwa, potencjał jest w każdym z nas – przekazujemy to wszystkim naszym podopiecznym.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 32
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Palacze mają ciężko - coraz więcej się im zabrania, coraz mniej pomaga zerwać z nałogiem

38% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce zabrania swoim pracownikom palenia tytoniu w czasie pracy. To rozwiązanie bardziej restrykcyjne, niż wymaga prawo. Tylko nieliczne firmy pomagają palącym pracownikom rozstać się z paleniem. Ustalił to zespół Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w... Czytaj więcej

Postanowienia noworoczne a zdrowie

Jedna trzecia Polaków co roku składa sobie obietnice, robi postanowienia. Aż 36% planuje wziąć się do aktywności fizycznej, 25% zamierza schudnąć, 19% chce zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, a 14% planuje rozprawić się z nałogiem palenia.

Czytaj więcej