Gry i zabawy – z Polski i ze świata

Uczniowie, niezależnie od wieku, uwielbiają gry i zabawy, również te „podwórkowe”, nieznane ze szkoły, pokazywane raczej przez rodziców, ciocie lub wujków, a nawet dziadków. Regionalne i narodowe, popularne i niszowe – każdą z nich warto pokazać i sprawić dzieciom i młodzieży wiele radości. Przedstawiamy w artykule kilka propozycji.

PIERŚCIENIÓWKA

Pochodzenie: polskie pojezierza; gra r ybaków opracowana w 1936 r.

Liczba graczy: 8.

Potrzebny sprzęt: siatka z otworami (pierścieniami), piłka siatkowa.

Teren gry: boisko do siatkówki. Zasady oryginalne: przerzucanie boi przez dziurawe sieci.

Zasady gry: Rozgrywka toczy się pomiędzy dwiema czteroosobowymi drużynami. Troje zawodników atakujących ma prawo przerzucać piłkę na stronę przeciwną boiska przez otwory w siatce. Czwarty zawodnik (rozgrywający) pozostaje w półtorametrowej strefie rozegrania przy siatce, podaje piłkę zawodnikom swojej drużyny, natomiast nie może przerzucać jej przez siatkę ani blokować pierścieni. Celem gry jest zdobycie 15 punktów (do 2 punktów przewagi). Gra jest dobrym taktycznym przygotowaniem do rozgrywek w siatkówkę – pozostałe jej przepisy można modyfikować w zależności od potrzeby.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Być jak olimpijczycy. Poznajemy znaczenie flagi i znicza olimpijskiego

Scenariusz 90-minutowych zajęć dla II etapu edukacyjnego. Celem zajęć jest promowanie postaw, zasad postępowania oraz symboli igrzysk olimpijskich i porządkowaniu wiadomości przy jednoczesnym doskonaleniu sprawności fizycznej.

Czytaj więcej

Wykorzystanie piłek lekarskich w koszykówce

Scenariusz 45-minutowych zajęć dla IV etapu edukacyjnego. Lekcja ma na celu doskonalenie podań przy jednoczesnym wzmocnieniu więzi grupowych poprzez grę zespołową, dodatkowo z wykorzystaniem TIK.

Czytaj więcej