artyuł premium Mikroflora jelitowa – klucz do zdrowego organizmu? | Sposób na zdrowie | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

Mikroflora jelitowa – klucz do zdrowego organizmu?

Bakterie zasiedlające ludzkie jelito są niezbędne do zachowania zdrowia. Coraz większa liczba badań naukowych wskazuje na zaburzenie mikroflory jelitowej jako przyczynę rozwoju i podtrzymania rosnącej grupy chorób. Życie współczesnego człowieka nie sprzyja zachowaniu prawidłowej mikroflory jelitowej. Na bakterie jelitowe negatywnie wpływa zanieczyszczenie środowiska, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, częsta antybiotykoterapia, a także stres. Z tego względu podejmuje się próby odbudowy mikroflory jelitowej za pomocą odpowiednio przygotowanych bakterii probiotycznych, a także prebiotyków, stanowiących „paliwo” dla namnażania prozdrowotnych bakterii w jelicie.

FUNKCJE „BAKTERYJNEGO ODCISKU PALCA”

Zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej jest potwierdzoną przyczyną rozlicznych chorób, niekiedy pozornie niepowiązanych z przewodem pokarmowym. Zaburzenie równowagi jelitowej jest równoznaczne ze zmniejszeniem liczebności bakterii prozdrowotnych przy nadmiernym namnożeniu drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych.

Drobnoustroje jelitowe zasiedlają cały przewód pokarmowy człowieka, za wyjątkiem żołądka, który w stanie zdrowia powinien być jałowy (z uwagi na obecność kwasu solnego). Mnogość drobnoustrojów zasiedlających jelita wskazuje na rozliczne i niezwykle istotne funkcje pełnione przez opisywane mikroorganizmy. Liczebność bytujących w jelicie bakterii wynosi nawet 1000 gatunków, co odpowiada 1,5 kg masy.

Optymalną niszą dla drobnoustrojów jest jelito grube, gdzie panują doskonałe warunki dla wzrostu i rozwoju bakterii jelitowych. Część mikroorganizmów zasiedlających jelita jest charakterystyczna i wspólna dla każdego człowieka, część natomiast charakterystyczna osobniczo – i tworzy tzw. bakteryjny odcisk palca (1-4).

Zasiedlenie jelita przez bakterie jelitowe rozpoczyna się już w momencie porodu. U dziecka 2-letniego możemy mówić już o względnie stałej mikrobiocie jelitowej. Jej kształt zależy zarówno od rodzaju porodu oraz sposobu karmienia, jak i od środowiska i warunków życia. Do około 7. roku życia mikrobiota jelitowa dziecka podlega jeszcze delikatnym przekształceniom, osiągając ostatecznie profil stały. Ten unikatowy i charakterystyczny dla danej osoby kształt ekosystemu jelitowego jest wynikową oddziaływania szeregu czynników zewnętrznych i wewnątrzustrojowych (5-8).

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowa słodycz – stewia

Kto nie lubi słodyczy? Czy jest ktoś, kto nie zjadłby z przyjemnością kostki czekolady? Większość z nas sięga po kaloryczne słodkości, które nie zawsze są zdrowe i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej

Żeby mi się chciało tak bardzo, jak mi się nie chce…, czyli jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również miejsce realizacji własnych ambicji zawodowych, rozwoju i działalności na rzecz klientów, dzięki którym jako firmy istniejemy. Zapewne każdy pamięta swoją pierwszą, wymarzoną pracę oraz związany z nią zapał i energię – także radość z samego wyjścia... Czytaj więcej