Artykuły działu

Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej. Po co i jak go przeprowadzać?

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej kandydatów do szkół sportowych należy oceniać za pomocą Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej. Składa się on z ośmiu prób ruchowych, które szczegółowo opisujemy artykule. Do testu dołączamy również tabele z wynikami, które znajdziecie w strefie online.

Instrukcja gry w unihokeja

Unihokej podbija serca zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jednak dla osób, które nie miały do czynienia z unihokejem na profesjonalnym poziomie, reguły tej gry mogą okazać się nieco skomplikowane. Przedstawiamy kilkanaście zasad, które sprawdzą się także na lekcjach WF.

Testy sprawności fizycznej. Przeprowadzać czy nie?

Dużym zainteresowaniem naszych Czytelników cieszy się kwestia przeprowadzania testów sprawnościowych wśród uczniów, dlatego w aktualnym wydaniu znajdziecie pierwszy z kilku artykułów na ten temat. Mikołaj Lasek przedstawia argumenty za i przeciw przeprowadzaniu testów sprawności oraz omawia szczegółowe zasady pierwszego z nich – Testu sprawności motorycznej wg Ludwika Denisiuka.

Różnorodne zakończenia lekcji wychowania fizycznego

Część końcowa lekcji jest tak samo ważna jak część wstępna i główna. Niestety, często jest ignorowana. Tymczasem powinniśmy sięgać tu po konkretny rodzaj ćwiczeń: uspokajające o stopniowo malejącym natężeniu, pamiętając jednocześnie, że celem tego etapu lekcji jest doprowadzenie organizmu ucznia do stanu spoczynku. Poznajcie 19 różnych pomysłów i ćwiczeń na zakończenie lekcji.

Postacie zaklęte w pomnikach – instrukcja gry miejskiej

Gra miejska jest doskonałą formą realizacji zajęć do wyboru przez ucznia. Zwiedzanie miasta na podstawie prostej gry terenowej dobrze wpisuje się w definicję zajęć z aktywnej turystyki. W artykule zamieszczamy uniwersalny „przepis” na taką wyprawę.

Jak zapobiegać kontuzjom i co robić, gdy do nich dojdzie?

Zestaw praktycznych porad: 7 najważniejszych wskazówek, jak uniknąć kontuzji sportowych, 4 podstawowe kroki postępowania w przypadku urazu, 4 sytuacje, w których wizyta u lekarza jest niezbędna.

Cele Kreatywnego Nauczyciela WF na nowy rok szkolny

„Wakacje minęły za szybko” – tak zapewne powie większość naszych uczniów. My nauczyciele mamy bardzo podobne odczucia. Jednak dla ludzi z pasją nowy rok oznacza nowe wyzwania! W tym roku musimy przygotować się na pracę w oparciu o dwie podstawy programowe. W szkole podstawowej nowa podstawa obowiązuje w klasach IV i VII, a w klasach V i VI bazujemy na starej. Dodatkową zagwozdką są programy nauczania, a dokładniej – ich brak.

Stretching na lekcjach wychowania fizycznego

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

Siedzenie – nasz tryb codzienny...

Marina Abramović to bardzo znane nazwisko na arenie międzynarodowej sztuki współczesnej. Ta serbska performerka znana jest z niezwykle odważnych i wstrząsających działań, których obiektem artystycznym jest ciało ludzkie. Jej dziełem jest pewien mocno poruszający eksperyment pt. „Artist is Present”, który polegał na… siedzeniu bez ruchu 7,5 godziny dziennie przez 6 tygodni.

Trudna lekcja motywacji

Motywowanie ludzi do większego wysiłku fizycznego było i jest trudnym zadaniem. Ćwiczenia fizyczne polegają na przekraczaniu pewnych ograniczeń ciała i umysłu, a nasz organizm z natury nie lubi takich wyzwań. Dlatego właśnie w wielkim sporcie tak ważną rolę odgrywa trener motywacyjny, który pełni funkcję coacha wspierającego zawodników w przekraczaniu ich barier. Nie jest to łatwe, ponieważ nasz mózg – wyposażony w instynkt – w naturalny sposób ucieka i unika tego, co wyczerpujące i wycieńczające.